Odżywki białkowe stanowią obecnie podstawę treningu siłowego. Dzięki nim, można uzupełnić niedobory białka, które pojawiają się przy intensywnym treningu, oraz zmniejszyć nasilenie procesów katabolicznych, prowadzących do rozpadu mięśni.

Ponieważ oferta odżywek białkowych na rynku jest bardzo duża, o poradę dotyczącą najlepszych preparatów warto zapytać profesjonalistę, czyli instruktora kulturystyki.

Najważniejsze cechy dobrych odżywek białkowych

  1. Duża zawartość białka w stosunku do innych składnikówDobra odżywka białkowa dla osób na redukcji, powinna zawierać jak najwięcej białka i jak najmniej pozostałych makroskładników.

    Nieco inaczej jest wtedy, gdy mamy trudności z budowaniem masy. Jako instruktor kulturystyki, osobom o budowie ektomorficznej, polecam odżywki białkowe typu gainer, które zawierają więcej węglowodanów.

  2. Duża ilość pozytywnych opinii na temat odżywki białkowej 

    Instruktor kulturystyki nie może pozwolić sobie na polecanie niesprawdzonych preparatów. Najlepszym wyborem są odżywki białkowe, które są na rynku od dłuższego czasu i mają wiele pozytywnych opinii.

  3. Rodzaj zastosowanego białkaWiększość osób wybiera odżywki białkowe zawierające białko serwatkowe. Czasem zachodzi konieczność wybrania innej odżywki, na przykład z białkiem wołowym, jajecznym lub roślinnym. Rodzaj zastosowanego białka ma kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o czas wchłaniania i działania odżywki i należy go dostosować, do wielu czynników.